NASZE SUKCESY

CIEKAWIE PO LEKCJACH - WYNIKI KONKURSU
  

18 czerwca 2015 roku w  Katowicach odbyło się podsumowanie kampanii "Szkoła ciekawa i bezpieczna - nie tylko na lekcjach" realizowanej w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej".
    W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się  laureataci konkursów organizowanych w ramach kampanii. Spotkanie otworzył śląski kurator oświaty Stanisław Faber i Krystyna Szumilas. 
    Założeniem kampanii było promowanie i podkreślenie znaczenia zajęć, w których dzieci uczestniczą po lekcjach, przez co rozwijają swoje zainteresowania i pasje spędzając czas bezpiecznie. Przez kilka tygodni wychowawcy świetlic oraz ich podopieczni musieli wykonać różne zadania.

Nasza świetlica wykonała ich sześć:
  1. Opracowaliśmy kodeks/regulamin bezpiecznego pobytu w świetlicy. 
  2. Wykonaliśmy plakat reklamujący świetlicę szkolną.
  3. Przeprowadzone zostały  zajęcia tematyczne: Kształtowanie postaw prospołecznych „Dobre zachowanie”.
  4. Przygotowaliśmy prace na  konkurs;  „Czytamy bajki” – bohaterowie w pracach plastyczno-literackich.
  5. Przygotowaliśmy prace na  konkurs: Z plastyką i techniką za pan brat „Kochamy przyrodę” – (praca zbiorowa).
  6. Wykonaliśmy fotorelację „Nasza świetlica jest otwarta na potrzeby środowiska lokalnego…”
    Celem kampanii było wyłonienie takich miejsc w  województwie śląskim, które spełniają wymogi bezpiecznej i przyjaznej świetlicy szkolnej. Certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań konkursowych i tytuł "Bezpiecznej i przyjaznej świetlicy" zdobyło 51 szkół w województwie śląskim - nasza szkolna świetlica otrzymała ten certyfikat jako jedyna wśród szkolnych świetlic działających w szkołach podstawowych powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Certyfikaty i nagrody wręczył nam  śląski kurator oświaty Stanisław Faber, a gratulacje zdobywcom tytułu złożyła także poseł i była Minister Edukacji -  Krystyna Szumilas.

Nie była to jedyna nagroda tego dnia. Jeszcze trzykrotnie przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Bojszowach  zostali wezwani na środek sali. Zdobyliśmy następujące nagrody:
  1. I miejsce dla Marty Pławeckiej w konkursie plastyczno-literackim "Czytamy bajki".
  2. I miejsce dla grupy dziewczynek z klasy V za pracę plastyczną "Kochamy przyrodę".
  3. Wyróżnienie za fotorelację „Nasza świetlica jest otwarta na potrzeby środowiska lokalnego…”
    Miłym zakończeniem tego dnia było jeszcze osobiste spotkanie na korytarzu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z panią Krystyną Szumilas, która jeszcze raz nam pogratulowała i zapytała o lokalizację tak kreatywnej i prężnie działającej szkoły i świetlicy.
 PIĘKNO PRZYRODY - KONKURS PLASTYCZNY

Praca powyższa zdobyła uznanie jurorów i została najwyżej oceniona w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy autorkom: Alicji Krzeszowiak, Natalii Janosz, Paulinie Kostce, Ameli Bugaj, Kindze Lysko, Julii Panek, Patrycji Adamus, Weronice Trzońskiej i Paulinie Mankiewicz. 

Jednym z zadań było pokazanie współpracy świetlicy ze środowiskiem lokalnym.
Oto nasze działania:
GMINNE PRZEDSZKOLE
Środa w naszej świetlicy to dzień spotkań z naszymi sąsiadami - przedszkolakami. Spotykamy się w świetlicy na wspólnej zabawie. Poprzez wspólną zabawę najmłodsze dzieci  nie tylko poznają lepiej szkołę i świetlicę, ale z większą swobodą rozpoczynają później naukę w naszej szkole.


NIEPUBLICZNY PUNKT PRZEDSZKOLNY 
 W naszej miejscowości znajduje się prywatne przedszkole. Co kwartał dzieci ze świetlicy spotykają się z przedszkolakami na wspólnym czytaniu książek. Za każdym razem spotkanie kończy się udziałem dzieci w spektaklu teatralnym w wykonaniu aktorów z teatru Blaszany Bębenek.
                
SENIORZY W BOJSZOWACH
Seniorzy z naszej gminy często organizują sobie spotkania. Nasze świetliczaki starają się im umilić je wykonując dla nich małe prezenty, na przykład zajączki na spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych.  


 

AKCJE CHARYTATYWNE
 Od kilku lat spotykamy się z ks. Adamem, który pracuje w śląskich szpitalach. To za jego pośrednictwem przekazujemy małe prezenciki dla samotnych pacjentów.
    W ramach współpracy z innymi członkami świetlic szkolnych wysyłamy także nasze prace do świetlicy w Gliwicach. A ta  przekazuje je do hospicjum.

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BOJSZOWACH
Dyrektor biblioteki oraz jej panie bibliotekarki często organizują różne akcje propagujące czytelnictwo. Świetliczaki starają się włączyć czynnie w te akcje, na przykład na  akcję TYDZIEŃ BIBLIOTEK - WYBIERAM BIBLIOTEKĘ przygotowaliśmy 50 zakładek do książek. Trafiły one do czytelników, którzy w tym czasie odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Bojszowach.  

 
 W GBP w Bojszowach znalazło się także miejsce na nasza Galerię Świetlicową - ozdabia ona jedną ze ścian czytelni.  
 
 OZDABIANIE GABINETÓW
Czasami różne osoby proszą nas o pomoc w przygotowaniu dekoracji. Tak było w przypadku pani Agnieszki i pani Joanny - poprosiły naszych wychowanków o wykonanie prac do ozdobienia ich gabinetów.

KOSMETYCZKA
Dla pani Agnieszki Lysko nasze świetliczaki przygotowały kolekcję w stylu pop-art. Roześmiane twarze popularnych aktorek z ubiegłego wieku, ozdobione kolorowymi cekinami witają klientki odwiedzające salon kosmetyczny Chantelle w Bieruniu.

WETERYNARZ
Podczas rozmowy o opiece nad zwierzętami postanowiliśmy nawiązać współpracę z weterynarzem. Doktor Joanna Pasterak, która właśnie reorganizuje swoją lecznicę poprosiła nas o kilka prac. Nasz kotki ozdabiają więc ściany lecznicy Amigo w Bieruniu.
  


                          Dziękujemy Wszystkim za okazaną pomoc, za bezinteresowne  zaangażowanie i  zrozumienie  idei przedsięwzięcia